Podpowiemy jaki rower wybrać, aby jazda na nim spełniła Twoje oczekiwania. Jeśli wybrałeś już rodzaj roweru sprawdź, jak dobrać rozmiar ramy.
Rowery dla osób dorosłych dzielą się na kilka podstawowych grup, z których każda posiada cechy charakterystyczne i jest przeznaczona do innego typu jazdy. Dowiedz się która grupa rowerów najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.
Rowery górskie przeznaczone są do jazdy w terenie, po polnych drogach, na wzniesieniach, dla osób preferujących rajdy i wycieczki rowerowe. Zwykle mają koła w rozmiarze 26 cali, a rama lub/i widelec są amortyzowane. "Górale" wyposażone są w przerzutki, co pozwala na dostosowywanie dużej ilości biegów do warunków jazdy (np. podjazd pod górę). Rowerzysta przyjmuje na nich pozycję pochyloną do przodu. Opony rowerów górskich mają wyraźny bieżnik, co ułatwia poruszanie się po nieutwardzonym terenie. Znakomite dla nastolatków, którzy lubią poszaleć na dwóch kółkach. Zobacz rowery górskie
Rowery miejskie są przeznaczone do poruszania się po ulicach, chodnikach, utwardzonych ścieżkach. Do tej grupy zaliczamy również rowery retro i składane (popularne "składaki"). Są wygodne i praktyczne, znakomicie spełniają funkcję środka transportu do szkoły, pracy czy po zakupy. Rowerzysta zwykle siedzi na nich w pozycji wyprostowanej, dzięki odpowiednio wyprofilowanej ramie i szerszej kierownicy. Ich opony mają delikatniejszy bieżnik przystosowany do jazdy po asfalcie. Często nie mają przerzutek w ogóle lub posiadają piasty wielobiegowe (popularne i wygodne piasty trzy- i siedmiobiegowe). Wyposażone są w akcesoria ułatwiające jazdę po mieście: błotniki, bagażnik i oświetlenie, zwykle też mają możliwość zamontowania koszyka na kierownicę czy fotelika dla dziecka. Najczęściej mają koła w rozmiarze 26 lub 28 cali. Zobacz rowery miejskie
Rowery trekkingowe łączą cechy rowerów górskich, miejskich i szosowych. Przeznaczone są dla osób preferujących dłuższe i krótsze wycieczki rowerowe, najlepiej po utwardzonym podłożu. Zwykle mają duże koła 28-calowe, dzięki czemu pokonuje się większy dystans przy pedałowaniu. Duża ilość biegów i amortyzacja (widelca i wspornika siodła) zwiększają komfort jazdy, a bagażnik przystosowany jest do przewozu sakw. Zobacz rowery trekkingowe
Rowery klasyczne to jednoślady dla osób ceniących tradycyjne modele rowerów, bez zbędnych mechanizmów, proste w obsłudze. Grupa rowerów klasycznych jest szczególnie lubiana przez seniorów. To najczęściej rowery typu miejskiego.
Rowery crossowe łączą atrybuty rowerów górskich i trekkingowych. Zwykle mają duże, 28 calowe koła oraz lekką ramę bez zbędnego osprzętu. Nadają się do jazdy na dłuższych trasach oraz do jazdy po mieście.
Rowery szosowe, inaczej kolarki lub kolarzówki, służą do szybkiego pokonywania dużych odległości na nawierzchniach asfaltowych dobrej jakości. Dzięki specyficznemu kształtowi kierownicy rowerzysta przyjmuje pochyloną, aerodynamiczną pozycję. Opony kolarek są cienkie i gładkie, aby zmniejszyć opór toczenia, a odpowiednio stosowane biegi przyspieszają jazdę. Zobacz rowery szosowe
Oprócz rowerów górskich popularnych wśród nastolatków i rowerów miejskich wśród nastolatek warto poznać dwie charakterystyczne grupy rowerów młodzieżowych.
Dual to grupa rowerów z charakterystyczną niską ramą o sportowej geometrii, posiadająca zwykle przedni widelec amortyzowany. Z założenia przeznaczona do zjazdów ze stromego podłoża.
BMX to rowery o wzmocnionej i prostej konstrukcji, bez biegów, przeznaczone do zabawy z przeszkodami. Niska rama i małe koła (20 lub 24 calowe) sprawiają, że przyjmuję się na nim zgarbioną sylwetkę, dlatego zdecydowanie nie jest to rower na dłuższe przejażdżki rowerowe.
Zobacz rowery młodzieżowe
Rowery na komunię to osobna kategoria. Są klasycznym prezentem komunijnym zapewniającym aktywny i zdrowy sposób spędzania wolnego czasu. Zaliczamy do nich rowery na kołach 24 i 26 cali, z niską ramą.
Są przeznaczone dla mniej zaawansowanych w jeździe lub niższych od rówieśników dzieci. Dziecko czuje się na nich pewniej i może szlifować swoje umiejętności.
Pozwalają ze względu na rozmiar koła na dłuższe użytkowanie (tak szybko się z roweru nie wyrasta), ale dziecko powinno już umieć dobrze jeździć oraz być przeciętnego lub wyższego wzrostu niż rówieśnicy.
Rowery komunijne posiadają niskie ramy dostosowane do wieku i warunków fizycznych właściciela (12-15 cali dla rowerów z kołami 24", 14-17 cali dla rowerów z kołami 26"). Występują w różnych typach, najpopularniejsze są rowery górskie dla chłopców, rowery miejskie dla dziewczynek lub rowery turystyczne (uniwersalne) dla obu płci. Zobacz rowery komunijne
Rowerki te występują najczęściej na kołach 12, 16 i 18 calowych. Służą do nauki jazdy już od 2 roku życia (w wersji z kółkami bocznymi), jak tylko dziecko nauczy się trzymać równowagę można odkręcić kółka boczne.
Rowery dziecięce z kołami 20 cali i z kołami 24 cale są przeznaczone dla dzieci w wieku 5-12 lat. Ich budowa i wygląd są bardzo różnorodne. Cechą charakterystyczną jest stosowanie określonej kolorystyki w zależności od płci dziecka. Dziewczynki preferują rowerki w odcieniach różu i fioletu, a chłopcy niebieskie lub czarne. Nie ma jednak reguły, w wielu modelach stosuje się uniwersalne kolory (czerwony, zielony, żółty), z których z chęcią korzystają zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Zobacz rowery dziecięce